Dzisiaj temat ciekawy i trochę mniej popularny. Chciałam Wam przedstawić gadżet, który może okazać się szczególnie przydatny w okresie jesienno-zimowym. Mowa tutaj o lampie antydepresyjnej, której głównym zadaniem jest zrekompensowanie nam braku słońca. Emituje ona specyficzne światło, które jest podobne do promieni słonecznych i wiem…brzmi to trochę jak magia, ale uwierzcie mi – to naprawdę działa! Zresztą przeczytajcie mój wpis, a przekonacie się sami. 

Jak działa lampa antydepresyjna? 

Jednym z mechanizmów lampy jest hamowanie melatoniny – hormonu regulującego nasz rytm snu i czuwania, dzięki wykorzystaniu światła o odpowiedniej jasności, co w bardzo istotnym stopniu przyczynia się do poprawy nastroju.

Kolejnym aspektem jest zwiększenie poziomu serotoniny, znanej jako hormon szczęścia. Fototerapia może stymulować jego produkcję, co przekłada się na lepsze samopoczucie i redukcję objawów depresji.

Wpływ fototerapii na organizm

Warto także wspomnieć o wpływie fototerapii na nasz wewnętrzny zegar biologiczny, który reguluje wiele funkcji organizmu. Dzięki terapii światłem, organizm jest w stanie lepiej dostosować się do zmian pór roku, co jest szczególnie istotne dla osób borykających się z depresją sezonową. Aby osiągać najlepsze rezultaty należy pamiętać o kilku istotnych aspektach, dzięki którym terapia światłem będzie przebiegała w najbardziej optymalny sposób. Pamiętaj, że ważne jest, aby naświetlanie odbywało się rano i wczesnym wieczorem, na kilka godzin przed snem. Nie bez znaczenia jest również kąt, pod którym pada na nas światło oraz odległość lampy od naszych oczu. 

Jeśli zastanawiasz się, kiedy dostrzeżesz pierwsze zmiany w samopoczucie, to wszystkie źródła podają, że trzeba na to, czasami nawet kilku tygodni, chociaż ja muszę przyznać, że miałam wrażenie, że zauważyłam je dużo szybciej. Nie wiem, czy to efekt placebo, czy faktyczne działanie lampy, ale trzeba przyznać, że taka sesja jest z pewnością bardzo relaksująca i wprowadza nas w fantastyczny nastrój. 

Od razu zaznaczam, że może okazać się, że niektóre osoby nie odczują ulgi po zastosowaniu fototerapii. Światło słoneczne lub sztuczne światło o zbliżonych parametrach są najefektywniejszym zewnętrznym regulatorem wewnętrznych rytmów biologicznych człowieka, takich jak cykl czuwania-snu, dobowe zmiany temperatury ciała czy rytm dobowy wydzielania niektórych hormonów. 

Co to jest depresja sezonowa? 

Nie chcę bawić się tutaj w psychologa, a ten blog, to z pewnością nie będzie idealne miejsce, aby zdiagnozować sobie problemy psychiczne, jednak pisząc o fototerapii i lampach antydepresyjnych, po prostu muszę zahaczyć o temat depresji sezonowej, znanej także jako Seasonal Affective Disorder (SAD). Jest to trudne do zniesienia uczucie smutku i apatii, które najczęściej atakuje w okresie jesienno-zimowym. To nawrotowe zaburzenie nastroju, które wywołuje charakterystyczne objawy, wymagające specyficznego podejścia do leczenia.

Depresję sezonową wiąże się z pewnymi czynnikami wywołującymi. Zmiany w długości dnia i nocy odgrywają tu kluczową rolę, ponieważ okres, gdy jest mniej naturalnego światła słonecznego, przyczynia się do nawrotów depresji. Dodatkowo, nadmierne wydzielanie melatoniny, hormonu snu, może prowadzić do chronicznego zmęczenia i ospałości, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Obniżony poziom serotoniny, neuroprzekaźnika wpływającego na nastrój, oraz niedobory witaminy D, dostarczanej głównie przez promieniowanie słoneczne, to kolejne czynniki sprzyjające depresji sezonowej.

Objawy tego zaburzenia obejmują wycofanie społeczne, smutek, apatię oraz ogólne spowolnienie psychoruchowe. Czasami towarzyszą im senność i wzmożony apetyt. Warto zdawać sobie sprawę, że depresja sezonowa to nie zwykły smutek i fototerapia jest jednym ze sposobów na polepszenie swojego samopoczucia, jednak nie zastąpi konsultacji z psychologiem lub psychiatrą. 

 

Lampy antydepresyjne do 400 zł [RANKING 2023]


Klarstein Summershine Slim Prysznic Świetlny Antydepresyjna Led 10 000 Luksów Biała (Dl1Summershineslim) Klarstein Summershine Slim

Lampa antydepresyjna Summershine Slim Klarstein istotnie poprawia samopoczucie już po 20-40 minutach codziennego użytkowania. Łagodne światło o intensywności 10 000 luksów kompensuje brak naturalnego światła słonecznego. Diody LED o dużej mocy, umieszczone pod mlecznobiałym kloszem o wymiarach 21 x 13 cm, emitują światło o temperaturze zbliżonej do światła słonecznego. Dzięki kompaktowaemu rozmiarowi, lampę można łatwo schować do kieszeni i zabrać ze sobą wszędzie, również do pracy. Wymienna nóżka umożliwia ustawienie lampy w trzech różnych pozycjach, gwarantując odpowiedni kąt oświetlenia.


Beurer Lampa antydepresyjna TL 50 - zdjęcie 2 Lampa antydepresyjna TL 50

Lampa biurkowa Beurer TL 50 to doskonałe źródło światła dziennego, charakteryzujące się równomiernym oświetleniem o intensywności 10 000 luksów. Zapewnia optymalną dawkę światła dziennego bez migotania i promieniowania UV. Dzięki energooszczędnej technologii LED, korzystanie z niej jest nie tylko efektywne, ale i przyjazne dla środowiska.

Obsługa lampy jest niezwykle prosta – wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Jej smukły design sprawia, że pasuje do każdego wnętrza, a kompaktowe rozmiary pozwalają na używanie jej zarówno w domu, biurze, jak i w podróży. Stabilna podpora umożliwia dostosowanie kąta oświetlenia do własnych potrzeb.


Beurer Lampa Antydepresyjna TL 30 - zdjęcie 1Beurer Lampa Antydepresyjna TL 30

Kluczową cechą lampy antydepresyjnej Beurer TL 30 jest równomierne oświetlenie, gwarantujące symetryczne rozłożenie działania terapeutyczneg działania. Światło osiąga intensywność około 10 000 luksów na odległość 10 cm, co stanowi optymalny poziom jasności niezbędny do skutecznej terapii światłem, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, gdy naturalne światło jest ograniczone. Funkcja ściemniania wyświetlacza z 10-stopniową regulacją oraz możliwość zapamiętania ostatniego ustawienia ułatwiają dostosowanie lampy do indywidualnych preferencji.

Lampa TL 30 została zaprojektowana tak, by nie migotała i nie wydzielała promieniowania UV, zapewniając bezpieczne użytkowanie. Posiada także pięć programów terapii, umożliwiających wybór czasu sesji od 15 do 120 minut, z automatycznym wyłączaniem po zakończeniu dzięki funkcji timera. Energooszczędna technologia LED sprawia, że lampa jest przyjazna dla środowiska i oszczędna.

Lampa ma średnicę około 33,4 cm, dzięki czemu łączy optymalną powierzchnię emisji światła z praktycznością. Dzięki stojakowi zapewniającemu stabilność, można ją umieścić na biurku w domu, w biurze, a nawet zabrać w podróż dzięki dołączonej torbie. 


Lampa antydepresyjna Medisana LT 460

Lampa Medisana LT 460 oparta jest na technologii LED i posiada dwie regulacje intensywności, umożliwiając dostosowanie do indywidualnych preferencji użytkownika. Jej łatwa obsługa za pomocą jednego przycisku sprawia, że korzystanie z lampy jest bardzo intuicyjne. Bezpieczna odległość od oczu wynosząca 20-30 cm zapewnia efektywną terapię bez ryzyka negatywnego wpływu na zdrowie.

Intensywność światła to 10 000 lux, dzięki czemu lampa LT 460 gwarantuje skuteczną terapię światłem. Kompaktowe wymiary 26 x 15 x 1,7 cm oraz powierzchnia świetlna 20,5 x 12 cm, sprawiają, że lampa jest niezwykle praktyczna. Dodatkowym atutem jest wygodne etui zawarte w zestawie, co sprawia, że można łatwo przenosić lampę w podróży. To kompleksowe rozwiązanie, które nie tylko poprawia nastrój, ale także oferuje użytkownikowi wygodę i bezpieczeństwo podczas korzystania z terapii światłem.  


BEURER LAMPA ANTYDEPRESYJNA ŚWIATŁO DZIENNE BEURER HIT TL41TOUCH - zdjęcie 2Lampa antydepresyjna BEURER TL41TOUCH

Lampa światła dziennego Beurer TL 41 Touch cechuje wyjątkowo jasne i równomierne oświetlenie o intensywności około 10,000 luksów na odległość 20 cm, co sprawia, że jest idealna do użytku w miejscu pracy. Bezpieczna dla oczu, bez migotania i bez promieniowania UV, zapewnia komfort użytkowania. Jej odchylana podstawa o wymiarach około 22 x 20 cm umożliwia dostosowanie kąta oświetlenia.

Dodatkowo, lampa TL 41 Touch charakteryzuje się prostą obsługą za pomocą przycisku dotykowego, co sprawia, że korzystanie z niej jest wygodne. Wymiary produktu to 27 x 20,7 x 7,6 cm, a 150 cm długości kabla sprawia, że lampę można łatwo umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Lampa wyposażona została również w regulację temperatury barwowej (6,500 K).


Artykuł zawiera linki afiliacyjne